Opis projektu
Założeniem projektu jest budowa ogólnodostępnego miasteczka rowerowego na terenie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego nr 12 w Siedlcach "Odjazdowa kraina rowerowa" Projekt ma na celu edukację dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach. Pozwoli on wcielić się w rolę pieszego i rowerzysty, przygotuje do uzyskania kart rowerowej oraz będzie pomocny w utrwalaniu przepisów ruchu drogowego. Gry podwórkowe stworzą możliwość integracji i pozwolą na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Pragniemy iść naprzeciw potrzebom społeczności miasta Siedlce, która zamierza dołączyć do rywalizacji o tytuł "Rowerowej Stolicy Polski". Chcemy wdrażać młodych ludzi do dbałości o zdrowie środowisko poprzez aktywne spędzanie czasu i dokonywanie świadomych decyzji wybierając rower jako ekologiczny środek transportu. Zakres projektu: Budowa miniatury ulic miasta z różnymi rodzajami dróg l skrzyżowań, gdzie uczniowie mogą praktykować jazdę na rowerze,
Instalacja sygnalizacji świetlnej do symulacji prawdziwych sytuacji drogowych, stworzenie strefy manewrowej do ćwiczenia manewrów rowerowych, utworzenie stanowiska naprawy roweru, umieszczenie tablic drogowych z interpretacją znaków, aby dzieci mogły się z nimi zapoznać, Wyznaczenie strefy gier podwórkowych, zorganizowanie strefy odpoczynku z ławkami i koszami na śmieci, prowadzenie zajęć z pierwszej pomocy, dotyczących zrównoważonego transportu i zdrowego stylu życia i wpływu aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne.
Miejsce realizacji projektu
Siedlce, Ul. Unitów Podlaskich 16, tereny przy Szkole Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Siedlcach
Adresaci projektu
Grupy mieszkańców, które skorzystają z realizacji projektu: Uczniowie szkół podstawowych Główni beneficjenci projektu, którzy nauczą się bezpiecznego poruszania po drogach oraz uzyskają możliwość zdobycia karty rowerowej. Młodsze dzieci (przedszkolaki): Będą mogły bezpiecznie uczyć się poruszania po drogach w charakterze pieszych, np. prawidłowego przekraczania jezdni. Rodzice i opiekunowie: Zyskają miejsce do spędzania czasu z dziećmi oraz do nauki jazdy na rowerze swoich dzieci. Będą bardziej spokojni o bezpieczeństwo swoich dzieci na drogach, . Społeczność lokalna: Całe miasto Siedlce skorzysta z poprawy kultury rowerowej świadomości drogowej.
Uzasadnienie potrzeby i realizacji projektu
Problemy mieszkańców, które zostaną rozwiązane dzięki realizacji projektu: Brak wystarczającej edukacji w zakresie bezpiecznej jazdy na rowerze, niski poziom świadomości przepisów ruchu drogowego przez uczniów -edukacyjne tablice drogowe i praktyczne zajęcia pomogą uczniom zrozumieć i przestrzegać przepisy oraz wykorzystywać je w praktyce.Brak miejsc do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu-miasteczko rowerowe, strefa gier podwórkowych oraz strefa odpoczynku stworzą przestrzeń do zdrowego i aktywnego wypoczynku.Niedostateczne przygotowanie do uzyskania karty rowerowej, niska świadomość ochrony środowiska-dodatkowe moduły edukacyjne będą promować ekologiczną świadomość wśród uczniów.
Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach